اصلاح رنگ در فیلم و گرافیک

لطفا اشتراک گذاری این مقاله با دوستانتان را فراموش نکنید :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

تصحیح رنگ در حقیقت پروسه ای فنی است. با کمک این تکنیک تمام مسایل پیرامون رنگ اعم از فنی- تکنیکی و هنری ادغام شده و به زیباترین و مهم ترین مرحله خود برسد. در انواع بازی های کامپیوتری – عکس های حرفه ای – نمونه های طراحی و فیلم ها مسئله رنگ پردازی بسیار اهمیت دارد.

اصلاح رنگ

برای مثال, در انواع فیلم ها رنگ پردازی های متفاوتی وجود دارد که بر حسب سناریو فیلم انتخاب می شود. تاثیر روانشناسی رنگ ها بسیار مهم است. برای مثال در فیلم شراینر لیست که فضایی افسرده و پر از ترس دارد. تم رنگی مرده و خاکستری انتخاب شده است. جالب است که در اولین پلان های فیلم ما بدون اینکه از کل داستان مطلع باشیم,  حسی از پژمردگی و ناامیدی به ما به دست می دهد. بر عکس این مساله در فیلم های موزیکال ما سراسر رنگ های پر رنگ و زنده را می بینیم که به ما انرژی و شادی را منتقل می کنند. در فیلم های معمایی و رمز آلود بسیاری از اوقات از ترکیب رنگ های سرد استفاده می کنند. برای مثال فیلم سون یا هفت.

 

رنگ چیست

رنگ ها در اثر بازتاب نور حاصل می شوند. هر رنگی بر حسب فرکانس جذب خود یک بازتاب منحصر به فرد دارد. بنابراین در اثر فرکانس های مختلف رنگ های بی نهایتی به وجود می آیند.

رنگ، میزان اشباع و درجه روشنایی “HSB” نام دارند. جالب است بدانید که این ترکیب نگرانی های مهمی در مورد رنگ هر تصویر ویدیویی یا عکس ایجاد می نماید. به این نکته توجه کنید که رنگ ها نباید دایما از رنگهای اصلی و زنده باشند. برای نمونه، یک تن پوست ممکن است به رنگ قهوه ای باشد که درجه اشباع بسیار کمی داشته باشد و در عین حال درخشندگی بالایی داشته باشد.  که در نهایت رنگ پوستی منصفانه را حاصل می نماید. از طرفی دیگر, رنگ مذکور را می توان همزمان اشباع و تیره کرد تا رنگ پوست متفاوتی را به ما بدهد، در حالی که هنوز هم هر دو رنگ قهوه ای هستند. 

در علم رنگ شناسی رنگ ها به سه دسته اصلی – ثانویه و ثالث تقسیم می شوند.

 

اصلاح رنگ و نور فیلم

 

رنگ های اولیه یا اصلی

رنگ های اصلی از سه رنگ قرمز – آبی و زرد تشکیل می شوند. این رنگ ها از ابتدا وجود داشته و از ترکیب هیچ رنگی به وجود نیامده است.

رنگ های ثانویه

رنگ های ثانویه از ترکیب رنگ های اصلی حاصل می شوند. شامل رنگ های سبز – بنفش و نارنجی

رنگ های ثالث 

رنگ های ثالث از ترکیب یک واحد از رنگ اصلی و یک واحد رنگ ثانویه حاصل می گردد. برای مثال:

زرد/نارنجی – زرد/سبز  – قرمز/نارنجی – قرمز/بنفش – آبی/بنفش – آبی/سبز

نکته 

رنگ های مخالف هم در دایره رنگ متضاد هم هستند و از ترکیب آنها رنگ خنثی و طبیعی حاصل می شود.

رنگ زرد + بنفش = ختثی

رنگ قرمز+سبز= خنثی

رنگ نارنجی + آبی = خنثی

 

حس و حال حاکم بر سه رنگ فیلم و تم های رنگی آن می توانند به عنوان یک اثر شاخص از یک فیلم به یادگار بمانند. این حال و هوا می تواند در انتقال داستان و تاثیر گذاری بر مخاطب نقش به سزایی داشته باشد. برای اصلاح رنگ مناسب دانش تئوری و تحقیق و همچنین تمرین بسیار زیاد لازم است تا با یک دقت بسیار بالا این کار انجام شود.

 

اصلاح رنگ و نور فیلم

 

در این مقاله پروسه اصلاح رنگ در فیلم ها و تصاویر دیجیتال را با یکدیگر بررسی می کنیم تا شما بتوانید حس و حال مورد نظرتان را به تصاویرتان اعمال کنید.

باعث می شود فیلم ها تا حد امکان طبیعی جلوه کنند. ایده این است که رنگ ها به نظر واقعی و شفاف برسند، زیرا چشمان انسان آنها را در دنیای واقعی میبیند.

درجه بندی رنگ نیز کاری فنی است, ولی باز هم به خلاقیت و هنر کاملا وابسته است. فرایند درجه بندی رنگ با رنگ آمیزی فیلم ها به روش های نوین و گاها غیر نرمال، احساس خاصی را به عکس ها یا فیلم ها اضافه می کند.

اصلاح رنگ

اشباع رنگ

اشباع یعنی شدت رنگ. این مساله با توجه به میزان توناژ خاکستری موجود در رنگ، از خاکستری خالص تا یک رنگ روشن معین می گردد. اشباع رنگ در حقیقت جایی است که فرد بایستی رنگ های خود را اصطلاحا “پاپ” کند. یا از طریق دیگر در انتهای دیگر طیف رنگ، تبدیل به حالت “گل آلود” گردد. این همه به دلیل مقدار توناژ خاکستری موجود در رنگ است. بنابراین, اگر رنگ سفید یا سیاه خالص را به رنگ خود اضافه کنید، که مسلما یک مقدار روشنایی تیره تر یا روشن تر دریافت می کنید.

روشنایی رنگ چیست؟

روشنایی طبیعتا به مقدار نور در رنگ بستگی دارد. این تفاوت بین مثلاً سیب قرمز و نارنگی را مشخص می کند. رنگ هر دو قرمز است. در ضمن میزان اشباع برای هر کدام حداکثر است. ولی مقدار سفید و سیاه در رنگ متفاوت می باشد. رنگی با اشباع زیاد و  روشنایی بالایی می تواند حس انرژی و شادی را تلقین نماید. این در حالی است که همان رنگ با اشباع بالا و روشنایی کم ممکن است سبب حس ترس و وحشت شود.

اصلاح رنگ

 

معرفی رنگ های گرم و سرد

رنگ های گرم به مجموع رنگ های قرمز – نارنجی و زرد اطلاق می شود. این رنگها اصولا حس شادابی و گرما را انتقال می دهند. بر عکس رنگهای سرد از مجموعه رنگهای آبی – بنفش و سبز تشکیل می گردد. برعکس این رنگها حس سردی و یاس را انتقال می دهد.

معرفی نرم افزار اصلاح رنگ فیلم

تعداد بی شماری از ابزار و جلوه های رنگ وجود دارد که در این مقاله به برخی از آنها می پردازیم. تعدادی ابزار و جلوه های رنگ آمیزی وجود دارد که می تواند اعمال شود و تغییر یابد، تا به شما در اصلاح و درجه بندی فیلم کمک کند Adobe Premiere  نرم افزار خوبی برای شروع است:
برنامه های مختلف کارهایی بهتر از سایرین انجام می دهند. به عنوان مثال Adobe Premiere یک سیستم عامل ویرایش غیر خطی (NLE) است که شامل یک منوی قوی از ابزارهای رنگی است Davinci Resolve نمونه ای از یک برنامه رنگی تر و تخصصی تر است که شامل ویژگی های ویرایش نیز می شود. ما نمی خواهیم مورد علاقه های شما را بازی کنیم، بنابراین یک مرور کلی درباره Davinci Resolve نیز وجود دارد. نرم افزار دیگر Adobe After Effects که در زمینه اصلاح رنگ نرم افزار قدرتمندی است. ( جلوه های ویژه با نرم افزار افترافکت )

بیایید کمی این ابزارها را تجزیه کنیم، اما به یاد داشته باشید. اصلاح رنگ فیلم خود را شروع نکنید تا زمانی که کل مقاله را مطالعه کنید، زیرا رنگ پیچیده است، و اگر به جلو پیش بروید، احتمالاً کیفیت تصویر را خراب می کنید.

 

اصلاح رنگ و نور فیلم

 

رنگ پردازی برای ویدیو های دیجیتال

جالب است بدانید که فرآیند بهبود رنگ ها در تصاویر و ویدیو های دیجیتال دو قسمت اصلی و متوالی را شامل می شود. به طور معمول, کار را آهسته آهسته و پشت سر هم انجام دهید.

دو فرآیند شامل موارد زیر است :

۱-اصلاح رنگ ویدیو : color correction

۲-درجه بندی رنگ ویدیو : color grading

شایان ذکر است که این دو مرحله نیز دارای قسمت های فرعی می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

 

اصلاح رنگ

اصلاح رنگ تکنیکی با استفاده از ابزار های در دسترس برای نمایش طبیعی تر و با کیفیت تر رنگ های موجود در تصاویر یا پلان های فیلم است. به دلیل آنکه دوربین ها دقیقا همچون چشم های انسان ها نمی بینند, در نتیجه رنگی که ما از طریق شبکیه چشم دریافت می کنیم با رنگ ثبت شده توسط دوربین تفاوت دارد. بنابراین رنگ های ذخیره شده نیز با رنگ های طبیعی تصاویر ثبت شده یکسان نخواهد بود. البته شما با کاربرد متغییر های موجود در ابزار ها می توانید اصلاحات را تا حد زیادی انجام دهید.

 

درجه بندی رنگ

این مرحله جزو مراحل تکنیکی است. اما قسمت هنری آن بر قسمت فنی آن غلبه می نماید. در این قسمت باید طیف رنگی را در تصاویر خود اشباعتر نمایید تا حس لازم برای انتقال مفاهیم به مخاطب القا شود. هر احساسی با طیف رنگی محصوص خود منتقل می شود.

Hue چیست؟

اصولا به ماهیت  رنگ, هیو می گویند. مشخصترین حالت تفاوت هیو دو رنگ، هیو سبز و قرمز است. رنگ انتخاب شده می تواند به وسیله اشباع و روشنی تغییر پیدا کند.

سه فاکتور

Hue

Saturation

Brightness

بنابراین, به طور اختصار HSB رنگ های تصاویر را تشکیل می دهند. نکته جالب این است که رنگ ها را می توان با استفاده از این سه متغیر مقدار دهی کرد.

رنگ های موجود در یک فیلم معمولا از یک گستره ی هیو ثابت استفاده می کنند. این کار در بخش درجه بندی رنگ تصویر انجام می شود. در قسمت اصلاح رنگ ها نیز کنتراست و سایه روشن های رنگ ها تنظیم می گردد.

 

Saturation یا اشباع چیست

به دانسیته رنگ انتخاب شده در قسمت هیو، اشباع یا saturation می گویند. با استفاده از این فاکتور, میزان زنده بودن رنگ تنظیم می شود. در حقیقت اشباع یعنی چه مقدار خاکستری را به رنگ خود بیفزاییم.

میزان حضور خاکستری در رنگ ها از شادابی رنگ کاسته می گردد. لازم به ذکر است که میزان افزودن سیاه و سفید به رنگ ها آن ها را به ترتیب تیره و روشن می کند.

Brightness یا روشنایی چیست 

به مقدار حضور نور در اصلاح رنگ در تصویر، روشنایی یا همان brightness می گویند. درصد حضور رنگ سیاه و سفید در رنگها نشان دهنده میزان روشنایی آنها است. جالب است بدانید که رنگی با میزان اشباع بالا اگر دارای روشنایی بالایی هم باشد, اصولا رنگی شاد و پر انرژی به شمار می رود، در حالی که همان میزان هیو و اشباع شدید اگر دارای روشنایی پایین باشد حس ترس را منتقل می کند.

در نهایت روش اصلاح رنگ با استفاده از نرم افزارهای تخصصی نیاز به تکرار و تمرین بسیار دارد. فقط باید همواره ترکیب دو عنصر هنر و تکنیک نورپردازی را باید در نظر بگیرید. 

امیدواریم در این مقاله کلیات و پایه های فرایند اصلاح رنگ را فرا گرفته باشید و حال وارد مرحله استفاده از ابزار شوید که به راحتی و به صورت رایگان و آنلاین فیلمهای آموزشی بسیاری درباره اصلاح رنگ در فیلم و گرافیک تهیه شده است که در یوتیوب و سایر پلتفرم های ویدیویی قابل مشاهده هستند.

5/5

آموزشهای ویژه و کاربردی ما را در زمینه های گرافیک - علمی و فنی از دست ندهید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.